a9
 
Bunkernummer
A9
Oud Bunkernummer
BN3
Lokatie
Nazareth
Project
3
Aantal kamers
2 achteraan verbonden kamers, een koepel en een sas
Aantal schietgaten
2

Type geschut

2 x MI

Bijhorende vuurrichting

westen

Korte beschrijving van de bunker

  • Uitwendige kenmerken.
  • De hoeken zijn afgewerkt met baksteen en het geheel is gecementeerd geweest met het motief van assestenen.
  • Vooraan waren er twee schietgaten verborgen als twee ramen.
  • Er zijn echter geen randen rond de ramen aangebracht, de ramen zitten ook niet dieper uitgewerkt, er zijn geen dorpels. De ramen moeten er bijna opgeverfd geweest ofwel hebben er gewoon een soort ijzeren luiken aangehangen om de aandacht weg te trekken van de schietgaten.
  • Er zijn geen extra valse ramen.
  • Het geheel moet het uitzicht gehad hebben van een assestenen stal voor dieren in een weiland.
  • De koepel moet verborgen gezeten hebben op de top van een schildak in rode Boomse pannen.
  • Hoe deze koepel zelf weggecamoufleerd was is tot op heden niet zo duidelijk.
  • Structuur.
  • Twee achteraan verbonden kamers en een sas.
  • Tussen de twee kamers achteraan is een koepel.
  • Elke kamer voorzien voor het opstellen van een mitrailleur.
  • Opmerkingen.
  • Het was een bunker op de voorlinie tussen de steunpunten Astene en Eke tussen A8 (325 m) en A10 (930 m). Hij was in hoek opgesteld met A8 om zo een groter gezichtsveld en schietbereik te hebben. De afstand tussen A9 en A10 is vrij groot. Dit werd in dit geval weer opgevangen door de bunkers van de steunlinie die in dit vlakke terrein dit gat gingen opvullen. Zo stond C4 op 630 meter van A9. C5 stond op 660 meter van A10. C4 en C5 stonden dan onderling weer 1290 meter uit elkaar. We kunnen duidelijk zien dat de onderlinge afstanden in de uitgestrekte en vooral vlakke velden wel groter gehouden werden. De vijand kon onmogelijk ongemerkt de stellingen naderen. Ook mag men niet vergeten dat er tussen de bunkers in nog vele schutterskuilen, veldversterkingen en loopgrachten gegraven waren.
  • De bunker was standaard voorzien voor de opstelling van Maximmitrailleurs. Daarnaast was hij eveneens voorzien om Hotchkiss- of Coltmitrailleurs te kunnen opstellen.
  • De bunker is volledig vrij.
  • De achterkant waar de koepel zat is zwaar beschadigd om ook nog de laatste restanten van de koepel te verwijderen uit het dak van de bunker. Dit komt doordat dit ook één van de bunkers is geweest op het grondgebied van Astene dat is opgekocht geweest door een handelaar in oud ijzer. Deze heeft dan ook zoveel mogelijk het ijzer willen recupereren. Vooral de restanten van de ijzeren koepel trokken zijn aandacht. Gelukkig heeft deze bunker niet hetzelfde lot ondergaan dan de andere twee bunkers A5 en A6 die hij laten uitbranden heeft met autobanden.
  • Er zijn geen sporen van strijd bij de bunker.
  • Het bunkertje zijn aandeel in het bouwproject B bedroeg origineel 63.612,57 Bef. Met inbegrip van wat gemeenschappelijke kosten en een aantal vergeten en niet meegerekende zaken, komt men tot een veel hogere totaalprijs van ongeveer 94.121,57 Bef. Dit grote verschil komt hoofdzakelijk door het feit dat de metalen koepel niet mee inbegrepen zit in de prijs van de aannemers. Zij moesten enkel de koepel afhalen op het station. De aankoop zat rechtstreeks onder defensie.

Routebeschrijving om deze bunker te vinden

  • De bunker is goed zichtbaar recht voor u in het veld als men komt van de Sticheldreef en afdraait naar rechts in de Groenstraat. Hij ligt ongeveer 100 meter ver in het veld.
Eigen beoordeling van de bunker

3/5

Vindbaarheid
goed
Bijhorende foto's
Origineel plannetje van deze bunker. De bunker had dus ook op het plan totaal geen aanvullende valse ramen. Omwille van de koepel had hij allicht een vrij plat dak.
Zicht op de bunker in het midden van een veld. Het is een bunkertje waarvan het uitzicht in de laatste 20 jaar, nog nauwelijks is veranderd. De koepel was dus duidelijk in 1995 ook reeds volledig weggehaald. (Foto: Collectie G. De Jong - Simon Stevin Stichting)
zicht op bunker A9 in het veld, anno 1995
Vooraanzicht op de bunker van rond dezelfde periode. (Foto: Collectie G. De Jong - Simon Stevin Stichting)
Zicht op de bunker vanaf de Groenstraat gezien, anno 2006..
a9
Vooraanzicht en zijkant links met gedeeltelijk geopende toegang. Het uitzicht is praktisch identiek met dit uit 1995.
a9
Zijaanzicht rechts. Ook deze bunker heeft geen valse ramen buiten de twee schietgaten.
a9
Zwaar beschadigde achterkant van de bunker. De schade is allicht veroorzaakt door met man en macht de resten van de koepel te verwijderen uit de bunker.
a9
Binnenzicht in het gat van de koepel. U ziet enerzijds nog originele klimijzers en anderzijds de resten van de scharnieren van de kleine luikjes die aanwezig waren in de koepel. Degene die in de koepel stond, stond zelf op de luikjes van de koepel.
a9
 
Vorige (A8)
Vorige (A8)
Volgende (A10)
Volgende (A10)