Bunkernummer
B16
Oud Bunkernummer
CA21
Lokatie
Astene
Project
21
Aantal kamers
2 gescheiden kamers met achteraan de mitrailleurkamer een sas.
Aantal schietgaten
2

Type geschut

1 x AC en 1 x MI

Bijhorende vuurrichting

westen

Korte beschrijving van de bunker

  • Uitwendige kenmerken.
  • De hoeken waren origineel afgewerkt in baksteen. Daarna was het geheel glad gecementeerd.
  • De schietgaten waren gecamoufleerd als ramen. Zo zou de bunker ook nog een vals raam op de linker zijkant moeten gehad hebben. Er bestaat echter een foto uit het Duitse Taschenbuch van deze bunker waarbij op de zijmuur totaal geen vals raam te bespeuren valt.
  • De bunker had het uitzicht van een huisje naast de steenweg, in de stijl die men daar ook wel meer terugvindt. Men vindt in de directe omgeving namelijk een tweetal gebouwen terug die sterk gelijkend zijn wat bouwstijl betreft met de verdwenen bunker.
  • Structuur.
  • Hij bevatte twee gescheiden kamers, één voor mitrailleur en één voor een mobiel 47mm kanon.
  • Opmerkingen.
  • De bunker stond tussen B1 (617 m) en B2 (400 m) en gaf dekking aan B1 vlak naast de Leie.
  • Van deze bunker doet het de ronde dat de bunker ooit zou zijn afgebroken en iets verderop heropgebouwd zou zijn. Dit zou gebeurd zijn voor aanpassingswerken aan het plaatselijke tracé van de Emiel Clauslaan, in opdracht van Bruggen en Wegen. Ik krijg echter steeds meer de indruk dat dit verhaal over de afbraak en wederopbouw een kwakkel is zoals er wel meerdere te vinden zijn over bruggenhoofd Gent. De nadere verklaring voor deze theorie vindt u verderop deze file bij de foto's en plannetjes.
  • Wel interessant voor dit bunkertje is dat in de zeer directe omgeving een tweetal gebouwen te vinden zijn die zeker als voorbeeld gediend hebben wat camouflage betreft voor deze bunker. Enerzijds is er een restaurant net naast de Leie dat gebouwd werd in 1932 in volledig identieke stijl. Bijna rechtover dit restaurant is een dokterpraktijk in gelijkaardige stijl opgetrokken. Nog interessant om te vermelden is dat de camouflagevoorbeelden voor deze bunker beiden gebouwen zijn van de beroemde architect Henry Van De Velde, onder andere ook bekend van de Gentse Boekentoren.
  • De mitrailleurkamer was standaard voorzien voor de opstelling van een Maximmitrailleur. Daarnaast was ze ook voorzien voor het opstellen van een Hotchkiss- of Coltmitrailleur.
  • De bunker is zeker afgebroken. Het betreft hier één van de bunkers die het moeilijkst te lokaliseren valt van alle afgebroken bunkers op de linie. De huidige weergegeven lokatie is zeker voor 95% juist wat betreft de eerste lokatie van de bunker.
  • Mocht u toch meer info weten over de eventuele tweede versie van deze bunker die ooit kortbij zou gebouwd zijn, blijft alle info hierover zeker welkom.

Routebeschrijving om deze bunker te vinden

  • De originele lokatie van de bunker moet in het verlengde geweest zijn van de plaats waar vroeger de steenweg komende van Deinze een knik maakte naar links, zodat hij zicht had op gans de steenweg uit die richting. De mogelijks 2e lokatie (die ik sterk betwijfel of ze er ooit geweest is), weet ik op het moment met geen zekerheid liggen daar ik de theorie van afbraak en wederopbouw tot op heden niet erg geloof. U vindt onderaan in dat geval de volgens mij meest waarschijnlijke tweede lokatie.
Eigen beoordeling van de bunker

0/5

Vindbaarheid
zeer moeilijk
Bijhorende foto's
Origineel plan van deze afgebroken bunker. Zoals u ziet heeft de bunker op deze schets een vals raam op zijn linker zijkant. Dit raam is wel op de bestaande foto van deze bunker niet te zien. Dit is één van de weinige argumenten die het bestaan van twee versies van deze bunker wel zou kunnen verantwoorden.
b16
Origineel situatieplan van de bunker met bijhorend terrein. De bovenkant van het terrein moet de huidige kasseiweg zijn, de oude Emiel Clauslaan.
Het kaartje hiernaast komt uit een onderzoek naar de schietsector van deze bunker. Het kaartje dateert van 18 mei 1934. De bunker lag zoals u hier kunt zien in het verlengde van de steenweg komende van Deinze. Hij had dus zicht op de ganse steenweg.
Hiernaast ziet u een bewerkte luchtfoto van Gis-Vlaanderen waarop gepoogd is bovenstaand kaartje deels bij te tekenen. De bunker lag dus letterlijk te midden van de nieuw aangelegde steenweg.
Hiernaast ziet u dan weer dezelfde bunker gesitueerd op een bunkerkaart van gans de linie daterend uit 1946, na mei 1940 dus. (de volledige kaart op deze link). Merk op dat men de bunker nog altijd op exact dezelfde plaats positioneert en er nog geen sprake is van de rechttrekking van de steenweg ter plaatse. Deze rechttrekking dateert allicht pas van de jaren '60 of '70. Dit voor mij de reden om te beweren dat het mij weinig waarschijnlijk lijkt dat de bunker reeds voor mei 1940 een eerste keer zou afgebroken zijn daar de weg toen nog niet rechtgetrokken was.
Originele foto uit het Duitse Taschenbuch Belgisches Heer. Op deze originele foto is wel degelijk vooraan een wit paaltje te zien dat ook duidelijk zichtbaar is op de situatieschets van de bunker op het terrein waar hij ooit gebouwd werd.
Bunker B16 langs de steenweg te Astene, afgebroken, Taschenbuch Belgisches Heer
Schets naar bovenstaande foto waarbij de details wat meer geaccentueerd werden.
schets naar foto uit Taschenbuch bunker B16 te Astene
Dit restaurant is juist naast de Leie gelegen in de directe buurt van waar de bunker ooit moet gestaan hebben (overkant van de weg). Het is gebouwd in 1932 en is van bouwstijl zeer identiek met wat u op de foto uit 1938 van het bunkertje kunt zien. Het heeft zeker inspiratie gegeven aan de personen die moesten instaan voor de camouflage van de bunker.
camouflagevoorbeeld voor bunker B16
Ook bij deze dokterspraktijk aan de overkant van de weg zijn verschillende gelijkenissen met het verdwenen bunkertje te vinden. Beide gebouwen zijn van de hand van de beroemde architect Henry Van De Velde, die ook de Gentse Boekentoren ontwierp.
dokterswoning langs Emiel Clauslaan
Als er effectief toch al sprake zou zijn dat de bunker ooit werd afgebroken en opnieuw opgebouwd aan de overkant van de weg, is de meest waarschijnlijk lokatie allicht te zien op deze foto.
vermoedelijke lokatie verdwenen bunker
Het betreft hier een klein grasplein naast heden een in kassei uitgewerkt doorsteekje tussen de nieuwe en de oude steenweg. Hetgene dit weer een veel minder logische lokatie maakt is dat de idiale schietsector vanaf de eerste lokatie hier praktisch volledig teniet gedaan wordt.
Hetgene de plaats enigsinds nog wat geloofwaardig maakt zijn de her en der terugvindbare restanten van gewapend beton. Nochthans blijk ik ondanks deze sporen het meest geloven in het scenario dat de originele bunker nooit afgebroken en verplaatst is geweest.
restanten van betonpuin, mogelijks van de verdwenen bunker
 
Vorige (B15)
Vorige (B4)
Volgende (B17)