Bunkernummer
Be9
Oud Bunkernummer
DO11
Lokatie
Oosterzele
Project
11
Aantal kamers
2 achteraan verbonden kamers, een koepel en sas
Aantal schietgaten
2

Type geschut

2 x MI

Bijhorende vuurrichting

zuid - zuid westen

Korte beschrijving van de bunker

  • Uitwendige kenmerken.
  • Een ruw stenen uiterlijk.
  • Origineel waarschijnlijk geverfd met okergele grondverf.
  • De bunker werd zoveel mogelijk ingewerkt in het landschap. De taluds werden met gras bezaaid.
  • Structuur.
  • De bunker bevatte twee achteraan verbonden mitailleurkamers, een koepel en een sas.
  • Opmerkingen.
  • Het is een voorliniebunker op Betsberg tussen Be8 (135 m) en Be10 (80 m). Hij was in hoek opgesteld met Be8 om zo een groter gezichtsveld en schietbereik te hebben.
  • Naast de standaard voorziene opstelling van Maximmitrailleurs was deze bunker ook uitgerust voor het opstellen van Hotchkiss- of Coltmitrailleurs.
  • Tot op het ogenblik dat de bunker werd ondergraven was hij nog volledig dichtgemetst, zowel de beide schietgaten als het deurgat.
  • Deze bunker stond origineel op de rechter kant van het veldwegeltje dat vanaf de Meerstraat naar de boerderij loopt op de scheiding van Betsbergse bossen en de paardeweiden. Hij moet ergens in het midden van het rechter koutertje gestaan hebben, waarschijnlijk juist voor de top van de helling.
  • De bunker is ondergraven en zo laten verdwijnen onder de grond. Hij steekt dus nog in zijn geheel als een massieve blok dieper onder de kouter verborgen. De ondergraving is uitgevoerd door "Loonwerken De Clercq" uit Gijzenzele in dezelfde periode dat er op de terreinen van het kasteel van Betsberg nog 3 andere bunkers zijn ingegraven.
  • Voor de foto's van de ondergraving zou ik zeker "Loonwerken De Clercq uit Gijzenzele" willen bedanken voor de vele oude foto's van de ondergraving van de bunkers op Betsberg.

Routebeschrijving om deze bunker te vinden

  • De lokatie waar de bunkert ooit stond, is het gemakkelijkst bereikbaar via de tweede toegangswegel naar het rusthuis waar op het uiteinde Be8 staat. Een 50 tal meter voor het uiteinde van dit baantje ziet u op de rechter kant een houten hek dat een wegeltje afsluit. Als u naast dit hek in het veld doorstapt komt u langs de zijkant op een originele veldwegel welke een 100 tal meter verder linkaf draait. U kijkt nu op een helling. Voor de top van deze helling moet de bunker op de rechter kant gestaan hebben, ongeveer in het midden van het veld..
  • Pas wel op. U bevindt zich nu reeds op privéterrein en de eigenaar stelt geen bezoekers op prijs. Bewaar voor uw eigen veiligheid best de privacy en betreedt de terreinen niet op eigen risico. De bunker is uiteindelijk toch verdwenen.
Eigen beoordeling van de bunker

0/5

Vindbaarheid
moeilijk omdat de bunker is afgebroken.
Bijhorende foto's
Origineel plan van deze toch vrij grote bunker die ondergegraven is op de Betsberg.
be9
Foto van de collosale kuil die eerst naast bunker Be9 werd gegraven om de bunker te laten invallen. Op de foto ziet u de machinist van Loonwerken De Clercq uit Gijzenzele en Dokter Van de Velde, eigenaar van het grootste gedeelte van de terreinen van Betsberg. (Foto: Fam. De Clercq)
Ondergraving Betsberg 9
Redelijk beangstigend te zien hoe sterk de bunker hier ondergraven is. Dit geeft voor de uitvoerder van de werken toch gigantische risico's stel dat de bunker eerder mocht kantelen dan verwacht. De bunker was nog volledig dichtgemetst toen hij werd ondergegraven. De schietgaten zitten op de rechter kant. Bovenaan ziet u nog de resten van een afgebrande koepel. (Foto: Fam. De Clercq)
sterk ondergraven bunker Betsberg
Nogmaals een foto van de machinist en Dokter Van De Velde, net voor de bunker zou worden verder losgemaakt, zodat hij in zijn definitieve verblijfplaats zou kunnen vallen. Let ook eens op de diepte dat de zware fundering onder de voorkant van de bunker zit. (Foto: Fam. De Clercq)
Dokter Van De Velde Oosterzele
Zicht op de top van de helling van het veldwegeltje komende van de Meerstraat rechtstreeks naar de boerderij op de rand van het bos en de weilanden. De bunker stond op de rechter kant, in een kouter net voor de top van de helling.
luchtfoto met originele lokatie Be9 te Oosterzele
Zicht op de top van de helling vanop het veldwegeltje dat recht naar de boerderij leidt tussen bos en weilanden op het terrein van het kasteel van Betsberg. De bunker moet ergens in het midden van het gezichtsveld op deze foto gestaan hebben, vermoedelijk enkele tientallen meters voor de top van de helling.
be9
 
Vorige (Be8)
Vorige (Be8)
Volgende (Be10)
Volgende (Be10)