d14
 
Bunkernummer
D14
Oud Bunkernummer
FM21
Lokatie
Munte
Project
21
Aantal kamers
2 achteraan verbonden kamers en een sas
Aantal schietgaten
2

Type geschut

2 x MI

Bijhorende vuurrichting

oosten

Korte beschrijving van de bunker

  • Uitwendige kenmerken.
  • De hoeken zijn afgewerkt met baksteen en het geheel is gecementeerd.
  • Vooraan waren er twee schietgaten verborgen als ramen.
  • Op de zijkanten zijn nog enkele valse ramen aangebracht.
  • Daarnaast had het bunkertje een zadeldak met blauwe Boomse pannen.
  • Het is alsof het het laatste huis is, in een huidige rij van huizen. Op de uithoek van een weilandje. Het is één van de enige bunkertjes met nog 2 van de 3 originele puntgeveltjes intakt aanwezig.
  • Structuur.
  • Twee achteraan verbonden kamers en een sas.
  • Elke kamer is voorzien voor het opstellen van een mitrailleur.
  • Opmerkingen.
  • Het is een steunliniebunker tussen Muntekouter en Betsberg tussen C12 (360 m) en D15 (690 m).
  • De bunker was standaard voorzien voor de opstelling van Maximmitrailleurs. Daarnaast was hij eveneens voorzien om Hotchkiss- of Coltmitrailleurs te kunnen opstellen.
  • Het sas is lichtelijk anders uitgewerkt dan het getekend is op het grondplan.
  • Het is een bijzonder fraai bunkertje omdat nog twee van de drie puntgevels nog vrij intakt aanwezig zijn.
  • Het bunkertje was volledig vrij maar is eind 2008 door natuurpunt ingericht als vleermuizenverblijf. Gelieve respect op te brengen voor dit project en het bunkertje niet te proberen betreden. Voor meer info over het bunkertje mag u altijd contact opnemen met info@bunkergordel.be
  • Meer info over het vleermuizenproject aan Bruggenhoofd Gent.
  • Op basis van de prijzen gehanteerd door bouwfirma F en gemiddelde hoeveelheden zoals teruggevonden bij de detailkostprijzen van bouwfirma A en B moet deze bunker in zijn tijd ongeveer 71.000 Bef. gekost hebben.

Routebeschrijving om deze bunker te vinden

  • Volg de weg met de naam Zink komende van de Groenstraat.
  • Waar de hoofdweg voorbij het kasteelterrein op uw rechter kant, achter dit domein ook naar rechts afdraait moet u iets eerder een smal wegeltje ingaan op uw linker kant. Er staan nog enkele huizen gebouwd aansluitend op dit wegeltje. Het zeer fraaie bunkertje staat op het uiteinde van dit wegeltje op de rechter kant, op de hoek van een weiland. De bunker heeft zicht op het hoger gelegen wegeltje van Asselkouter in de verte vanwaar deze bunker als men goed kijkt ook kan gezien worden.
Eigen beoordeling van de bunker

5/5

Vindbaarheid
moeilijk
Bijhorende foto's
Origineel plannetje van deze bunker. U ziet duidelijk de dat er vrij veel valse ramen zijn aangebracht. Het sas is wel lichtelijk anders uitgewerkt dan op het plannetje.
d14
Achteraanzicht anno 1995. Men krijgt een goed zicht op de nog twee aanwezige zo goed als intakte puntgevels. Op de rechter zijkant nog een vals raam. (Foto: Collectie G. De Jong - Simon Stevin Stichting)
Foto uit dezelfde periode. De schietgaten hadden beiden het uitzicht van ramen. (Foto: Collectie G. De Jong - Simon Stevin Stichting)
vooraanzicht bunker D14 te Munte
Nogmaals de voor- en linker zijkant uit dezelfde periode. Ook op deze kant zit ook nog een vals raam. Deze kant is de enige kant waar de puntgevel verdwenen is. (Foto: Collectie G. De Jong - Simon Stevin Stichting)
Vooraanzicht anno 2000. Ook dit bunkertje is nauwelijks nog gewijzigd in de laatste tientallen jaren. (Foto: Collectie De Muntenaar)
Vertezicht op het bunkertje anno 2006.
Zicht op het bunkertje vanaf het wegeltje ernaast. Het bunkertje staat in de hoek van het weiland juist naast de laatste woning. Het bunkertje geeft heden dan ook de indruk een vervallen laatste woning te zijn aansluitend op de bestaande huizenrij.
Vooraanzicht anno 2006.
vooraanzicht bunker
Linker zijkant van dit bunkertje. Het ontbrekende puntgeveltje ligt afgebroken op het dak van de betonnen bunker.
Detail puntgeveltje op toegangssas.
In 2008 werd dit bunkertje ingericht als vleermuizenverblijf door Natuurpunt. Een van de zichtbare verschillen is dat het wilde boompje in het toegangssas werd verwijderd.
Voordat het bunkertje werd ingericht als vleermuizenverblijf werd bijna een ganse container afval uit deze bunker verwijderd. Foto van de binnenkant van het bunkertje in 2006.
Binnenzicht in de tweede mitrailleurkamer uit dezelfde periode.
Toegangsdeur als vleermuizenverblijf sinds de bunker werd afgesloten als vleermuizenverblijf. Dit deurtje is heden bevestigd waar vroeger de gepantserde deur heeft gezeten.
Origineel plannetje van deze bunker. U ziet duidelijk de dat er vrij veel valse ramen zijn aangebracht. Het sas is wel lichtelijk anders uitgewerkt dan op het plannetje.
bunkertje ingericht als vleermuizenverblijf door Natuurpunt
 
Vorige (D13)
Vorige (D13)
Volgende (D15)
Volgende (C12)